BLOG / გზა-ჯვარედინი - ვერტიკალური კორიდორი
საქართველოს ლოგისტიკურ პოტენციალზე საუბრისას ძირითადად დასავლეთ-აღმოსავლეთ მიმართულებას წარმოვიდგენთ ხოლმე. კიბატონო, ამ მხრივ ჩვენი ლოკაცია და განვითარების სტრატეგია უმნიშვნელოვანესია და ამაზე მომავალში ძალიან ბევრს ვისაუბრებთ. თუმცა დღეს, გვსურს თქვენი ყურადღება გავამახვილოთ კიდევ ერთ, არანაკლები მნიშვნელობის მიმართულებაზე, რომელიც კიდევ უფრო მკაფიოდ დაგვანახებს საქართველოს, როგორც რეგიონალურ და გლობალურ ლოგისტიკურ გზა-ჯვარედინს.
მსგავსად ჯვარედინისა საქართველოს საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშუტებიც ჰორიზონტალური და ვერტიკალური საერთაშორისო მაგისტრალების კვეთისგან შედგება, ანუ აღმოსავლეთ-დასავლეთ და სამხრეთ-ჩრდილოეთ მიმართულებებისგან.
მიმდინარე ბლოგში, გვსურს სწორედ სამხრეთ-ჩრდილოეთის მიმართულებაზე ვისაუბროთ, რომელსაც პირობითად ვერტიკალურ დერფანს ვუწოდებთ.
ვნახოთ რა მნიშველობა გააჩნია ამ დერეფანს და რატომ უნდა მიექცეს მას სათანადო ყურაღება.
საქართველო სასიცოცხლო მნიშვნელობის ქვეყანაა ჩვენი სამხრეთელი მეზობლისთვის. ვერტიკალური სატრანსპორტო დერეფნის გარეშე სომხეთი ურთულეს მდგომარეობაში აღმოჩნდებოდა. გეოპოლიტიკური ვითარებიდან გამომდინარე ეს ქვეყანა ჩიხშია. დღეს-დღეობით, მისი საზღვრები გახსნილია მხოლოდ ორი მიმართულებით: ირანი და საქართველო. სომხეთისთვის სტრატეგიული და უმთავრესი სავაჭრო პარტნიორი კი რუსეთია, რომელთანაც არაერთ საერთაშორისო სავაჭრო ორგანიზაციაში ერთიანდება. ორ ქვეყანას შორის ტვრითბრუნვის 90%-ზე მეტი სწორედ სახმელეთო ტრანსპორტზე მოდის, ეს ყველაფერი კი საქართველოს გავლით ხდება. აღნიშნული მარშუტი სადახლოს სასაზღვრო წერილიდან იწყება და დარიალის საზღვრით სრულდება.
თუმცა საქმე იმაში მდგომარეობს, რომ დარიალი-ლარსის მიმართულებით მგზავრობისას, გზაში ასევე შეხვდებით სატვირთო ავტომობილებს თურქული, თურქმენული, ყაზახური, უზბეკური და აზერბაიჯანული სანომრენიშ ნებითაც.
თუ სომხეთის შემთხვევაში ვითარება ნათელია, ზემოჩამოთვლილი მანქანები ლოგიკურ კითხვას ბადებენ: - კი მაგრამ, რა შუაშია ჩვენს გზებზე რუსეთისკენ მიმავალი ავტომატარებლები იმ ქვეყნებიდან, რომელთა უმეტესობაც უშუალოდ ესაზღვრება რუსეთს? რატომ შემოდიან ეს მანქანები ჯერ საქართველოში და შემდეგ რუსეთის ფედერაციაში? პასუხი შემდეგია: ობიექტური რეალობა მოითხოვს აღინიშნოს, რომ თითოეულ მძღოლს ურჩევნია რაც შეიძლება გვიან შევიდეს რუსეთის ტერიტორიაზე და მინიმალური მანძილი გაიაროს აბეზარი პოლიციელების, ბიუროკრატიული ბარიერებისა და გაუმართავი ინფრასტრუქტურის პირობებში. მათთვის მომგებიანია აარიდონ თავი ზემოხსენებულს, კომფორტით გაიარონ ჯერ საქართველო, მაქსიმალურად მიუახლოვდნენ დასავლეთ რუსეთს (ანუ რუსეთის ეკონომიკურად ყველაზე განვითარებულ არეალს) და მხოლოდ უკიდურეს წერტილში შევიდნენ ქვეყნის ტერიტორიაზე. რაც შეეხება თურქულ ავტოსატრანსპორტო საშუალებებს, საქმე უფრო მარტივადაა: საერთო საზღვრის არ ქონის პირობებში, რუსეთისკენ მიმავალი თურქი მძღოლები იძულებულნი არიან საქართველოზე მოახდინონ ტრანზიტი. სახმელეთო გადაზიდვა შავი ზღვის საბორნე ტრანზიტზე გაცილებით იაფია და ნაკლებ დროსაც მოითხოვს.
შედეგად, საქართველოს ვერტიკალური დერეფნის სახით, ყალიბდება არა მხოლოდ სამხრეთ–ჩრდილო მიმართულება, არამედ აღმოსავლეთ–ჩრდილო (ანუ კასპიის ზღვის რეგიონიდან და ცენტრალური აზიიდანმომავალი ტვირთები რუსეთის მიმართულებით) და დასავლეთ–ჩრდილო (ანუ თურქეთიდან რუსეთისკენ მიმავალი ტვირთები) მარშუტები.
საპატრულო პოლიციის სტატისტიკის თანახმად, 2020 წელს ყაზბეგის სასაზღვრო პუნქტიდან შემოვიდა 142209 და გავიდა 136101 სატვირთო ავტომობილი.
აქვე, ვერტიკალური დერეფნის მნიშვნელობის ხაზგასასმელად მოკლე ისტორიულ რაკურსსაც შემოგთავაზებთ. ძალიან ცოტამ თუ იცის და ახსოვს, რომ მეორე მსოფლიო ომის დროს, სწორედ საქართველოზე გამავალი სამხრეთ-ჩრდილო მიმართულება წარმოადგენდა საბჭოთა კავშირის ჯარების მომარაგების სტრატეგიულ სახმელეთო მარშუტს. იმ დროს, ბრიტანეთის პროტექტორატის ქვეშ მყოფი სპარსეთიდან მოკავშირე საბჭოთა კავშირისკენ, ე.წ. Lend-Lease-ის სახით, მილიონობით ტონა სამხედრო დახმარება სწორედ აზერბაიჯან-საქართველოს გავლით შედიოდა. ასე რომ, მსგავსად საუკუნოვანი აბრეშუმის მარშუტისა, ჩვენ მიერ წოდებული ვერტიკალური დერეფანიც არანაკლები ისტორიული რეგალიებით გამოირჩევა.
მაშასადამე,
გაძლევთ დროს გაიაზროთ ჩვენ მიერ მოწოდებული ინფორმაცია და მომდევნო ბლოგში განვიხილოთ და ვნახოთ რა გიგანტური სარგებლის მიღება შეიძლება ვერტიკალური დერეფნის განვითარებით, როგორი შეიძლება იყოს როგორც საქართველოს ისე თითოეული ჩვენი მოქალაქის კეთილდღეობა, რა უხილავი და ფარული პოტენციალი დევს ამ მიმართულებებში და რატომ გაგვაჩნია რეალური შანსი ჩამოვყალიბდეთ უპირობო რეგიონალურ და გლობალურ სატრანსპორტო-ლოგისტიკურ ქვეყანად.

BLOG / Crossroad - Vertical Corridor
When reviewing Georgia's logistic potential usually everyone presumes East-West direction. And they are correct - This course should become pivotal to our development strategy and we will talk about it a lot in upcoming analytics. However, today we would like to draw your attention to another equally important route, that will help us to better illustrate Georgia as a true regional and global logistics HUB.
Like a cross, Georgia's transportation roads also comprise of vertical and horizontal international road lines that intercept each other. These are East-West and South-North directions.
In the blog below, we'd like to talk on South-North direction, which we conventionally nominate as Vertical Corridor.
Let's see what this direction is about and why it should be strongly emphasized in the future.
Georgia has existential importance for its southern neighbor. Without Vertical Corridor Armenia would find itself in a quite tough situation. Due to a tense geopolitical situation around it, this state is trapped from east-west sides. Today, its borders are open only in two directions: Iran and Georgia. Meanwhile, a Strategic economic and commercial partner for Armenia is Russia, with whom it makes part in several international trade unions. More than 90% of the freight turnover is conducted by road transport, and all of them pass through Georgia. The route for Armenian freights destined to Russia starts from the Sadakhlo border and ends at the Dariali border point.
However, Interestingly, on the way to Dariali, a commuter can get across to trailer trucks with Turkish, Turkmen, Kazakh, Uzbek, and Azerbaijan plate numbers on.
If in the case of Armenian vehicles everything is clear, looking at the above-mentioned freights, one can question himself: - but what has to do with Georgian Roads trailers originated from countries that have direct borders with Russia? Why are these trucks crossing Georgia first, prolonging their route, and then entering into Russian Federation? The answer can be clear if we are objectively pragmatic. Each driver prefers to enter Russia's territory as late as possible, thus avoid bothering road patrols, bureaucratic snags, and poor road infrastructure. For drivers, it is more convenient to transit Georgia with comfort, approach as possibly to the western part of Russia (i.e., economically the most developed part of it) and only then enter into the country. As for freights from Turkey, it is simpler: in absence of a common borderline with Russia, Turk drivers have to transit Georgia, which is way cheaper and better in terms of time than ferry crossing on the Black Sea.
Consequently, Georgia's Vertical Corridor represents not only the South-North line exclusively, but East-North (goods coming from Caspian region countries and Central Asia destined to Russia) and West-North (Goods from Turkey to Russia) courses respectively.
According to official statistical data of Georgian road patrol, in 2020, through Kazbegi Borderline (Dariali) in Georgia entered 142209 trucks and exited 136101.
Furthermore, to better highlight the influence of the Vertical Corridor, let's retrospect the history. Few can recall and even less can be aware that during WWII South-North course crossing exactly Georgia represented a strategic line for military supply to USSR. Millions of tons of aid in form of so-called Lend-Lease Granted by the USA were coming from Persia (that time being under the British protectorate) reaching the USSR, passing Azerbaijan and Georgia. Therefore, like the historic silk road, nominated by us a Vertical Corridor is also decorated with historic passages.
So here we are. Now you know what the Vertical corridor is. in the next blog we suggest you to brainstorm and discuss the gigantic profit developing this course can bring to us. Let's see how Georgia and each of its citizens can benefit from it. Let's uncover the implicit potential of this route and find out why Georgia holds a real chance to become a global gamechanger in world logistics.