BLOG / კახეთი - ახალი სივრცე ლოგისტიკის სფეროში
ოფიციალური მონაცემების თანახმად, გასულ წელს, საქართველოს საერთაშორისო მაგისტრალურ ქსელს 70კმ თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი, ახალი ჩქაროსნული გზა შეემატა. მათი წყალობით, თბილისიდან შავი ზღვის სანაპირო ზოლამდე გადაადგილების დრო მნიშვნელოვნად შემცირდა, კომფორტი და ხარისხი კი გაუმჯობესდა. ამასთან, ინტენსიურად გრძელდება სამუშაოები რიკოთის გზის ე.წ. „საუკუნის პროექტზე“. აქ ერთდროულად შენდება 71 ხიდი და 47 გვირაბი. დასრულებული პროექტი კიდევ უფრო გაზრიდს აღმოსავლეთ-დასავლეთ გზის გამტარუნარიანობას და ახალ ეტაპზე გადაიყვანს რეგიონულ და საერთაშორისო ლოგისტიკას.
ზედმეტია იმაზე საუბარი თუ რა მნიშვნელობა აქვს ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის ნებისმიერი სახის ინფრასტრუქტურულ კომუნიკაციას, მითუმეტეს საგზაოს, რომელიც ყველაზე დატვირთულია მგზავრობისა და ტვირთბრუნვის თვალსაზრისით. შესაბამისად, ცენტრალური მაგისტრალის ბოლომდე შეკვრას არსებითი მნიშნელობა აქვს საქართველოსთვის.
თუმცა, საქართველოს აღმოსავლეთ-დასავლეთ ცენტრალურ ავტომაგისტრალზე საუბრისას უნდა გვახსოვდეს, რომ გეოგრაფიული თვალსაზრისით, ტერმინი „აღმოსავლეთ-დასავლეთი“ მთლად კორექტული არ არის. აღნიშნული გზა იწყება საქართველოს სამხრეთიდან, ანუ შუაგულიდან, შემოდის სომხეთ-აზერბაიჯანის მხრიდან და თბილისის გავლით მიემართება დასავლეთისკენ. ანუ ის უკან მოიტოვებს ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაწილს.
მაშ რა ხდება თბილისის აღმოსავლეთით, ანუ კახეთის რეგიონში?!
სასოფლო-სამეურნეო და ტურიზმის სექტორში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი პოტენციალის მქონე მხარეში, ბუნებრივად მდიდარ და ქვეყნის ყველაზე დიდ რეგიოში თანამედროვე ლოგისტიკური და სატრანზიტო ინფრასტრუქტურა დღეს პრაქტიკულად არ არსებობს. სახეზეა მხოლოდ გასულ საუკუნეში დაპროექტებული გზები. ისინი კი თავისი დონით ძალიან შორს დგანან ცენტრალურ და დასავლეთ საქართველოში არსებული ინფრასტრუქტურისგან. ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში, საიდანაც სატვირთო და მისაბმელიანი ავტომატარებლები აზერბაიჯანში გადადიან, მძღოლებს პირდაპირი მნიშვნელობით სოფლის ორღობე-გზებზე უწევთ გავლა. არადა საუბარია კახეთზე, რომელსაც სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტის, უპირველესად კი ყურძნის და ღვინის ეფექტური რეალიზაციისთვის, ექსპორტისთვის და მრავალფეროვანი ტურისტული მარშუტებისთვის, მომარაგებისა და ლოგისტიკის კარგად დაგეგმარებული ქსელი ესაჭიროება.
დღეს-დღეისობით თბილისიდან აღმოსავლეთ მიმართულებით, უკიდურეს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტამდე, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ მაწიმამდე დაახლოებით 150 კილომეტრია. საგზაო იფრასტრუქტურის მხრივ ეს მანძილი შეიძლება ითქვას აუთვისებელია და არ შეესაბამება იმ სტანდარტებს, რომელსაც თანამედროვეობა მოითხოვს. ჩვენი ბლოგების სერიაში გაანალიზებულ და ჩამოყალიბებულ საყოველთაო და ყოვლისმომცველ ლოგისტიკურ ქსელს კახეთის რეგიონი ეთიშება. ის ფიზიკურად ვერ მონაწილეობს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში საერთაშორისო სატრანზიტო თვალსაზრისით.
მაგრამ როგორც ჩანს, ვითარება მალე შეიცვლება. მთავრობის მიერ გადადგმული პირველი ნაბიჯები და დაანონსებული მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტები იმედის საფუძველს გვაძლევს. უახლესი ინფორმაციით, კახეთის მიმართულებით მომდევნო 5 წელიწადში შეიქმნება თბილისი-ბათუმის ტოლფასი ავტომაგისტრალი. ამ რეგიონის საგზაო განვითარება ერთ-ერთი პრიორიტეტული პუნქტია საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს (MRDI) 10 წლიან სამოქმედო გეგმაში.
მოდით დეტალურად ვნახოთ, რა ნაბიჯები გადაიდგა და რა იგეგმება მომავალში!
MRDI-ის ცნობით, კახეთში ახალი 4-ზოლიანი მაგისტრალი აშენდება. საწყის ეტაპზე იგეგმება თბილისი-ბაკურციხის 85-კილომეტრიანი გზის განვითარება, რომელზეც ადგილობრივი ბიუჯეტიდან და საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან მოზიდული თანხა - ჯამში 2 მილიარდამდე ლარი დაიხარჯება. პირველ ეტაპად საპროექტო სამუშაოები და ტენდერი უკვე გამოცხადებულია თბილისი-საგარეჯოს 35.2 კმ მონაკვეთზე. პარალელურად მიდის მუშაობა ბაკურციხე-ლაგოდეხის 40 კილომეტრიანი მიმართულების განვითარებაზე. ამ უკანასსკნელის ფარგლებში უკვე გამოცხადდა ტენდერი ბაკურციხე-წნორის 16.6 კმ მონაკვეთზე, სადაც აშენდება ასფალტის საფარიანი გზა და 6 ხიდი. ეს მონაკვეთი საქართველოს აღმოსავლეთ საზღვრისკენ მიმავალი ძირითადი გზის ნაწილია, რომელიც მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიაზე გადის, ამიტომ სატრანზიტო მოძრაობა მნიშვნელოვნად ფერხდება. ახალი შემოვლითი გზა ალაზნის ველის მხარეს აშენდება, თავს აარიდებს სოფლებსა და ქალაქებს. გაზრდის სატრანსპორტო გადაადგილების ინტენსივობასა და უსაფრთხოებას და, რაც მთავარია, მნიშვნელოვნად შეამცირებს გადაადგილების დროს. ზემოხსენებული ორივე პროექტი, რომელიც ამ ეტაპზე არსებულ ყველა ძირითად გამოწვევას მოხსნის, 2 წელიწადში უნდა დასრულდეს.
მთლიანი პროექტის საბოლოო რეალიზების შემთხვევაში, გაიჭიმება თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხი-აზერბაიჯანის საზღვრის საერთაშორისო ჩქაროსნული გზა. აღნიშნული ავტომაგისტრალი თბილისის შემოგარენში თავისთავად მიუერთდება საერთაშორისო E-60-ის მაგისტრალს და სატრნზიტო-სატრანსპორტო თვალსაზრისით რეალურად გააერთიანებს საქართველოს. მხოლოდ ამის შემდეგ შეგვეძლება თავდაჯერებით ვთქვათ, რომ აღმოსავლეთ-დასავლეთის ცენტრალური ავტომაგისტრალი სრულად მოიცავს და კვეთს ჩვენ ქვეყანას აღმოსავლეთიდან დასავლეთით.
შესაბამისად, ტვირთი რომელიც კასპია-ცენტრალური აზიის მიმართულებით წავა, ან იქიდან გამოემართება საქართველოს ტერიტორიაზე გაცილებით მეტ დროს დაჰყოფს და გაცილებით მეტ მანძილს გაივლის ჩვენ გზებზე. ეს კი, რა საკვირველია, მეტი სარგებლის მიღების წინაპირობა იქნება ქვეყნისთვისაც და მოქალაქეებისთვისაც.
პარალელურად არ უნდა დაგვავიწყდეს მნიშნელოვანი შიდა-სახელმწიფოებრივი გზები, რომლებიც ერთმანეთთან ადმინისტრაციულ ცენტრებსა და რეგიონის დედაქალაქებს აკავშირებს. ასე მაგალითად, კახეთშივე გასულ თვეს უკვე გაიხსნა გურჯაანის 15.5 კილომეტრტიანი შემოვლითი გზა, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანი მონაკვეთია თელავთან დასაკავშირებლად და მაღალი საგზაო ინტენსიობით გამოირჩევა. შემოვლითმა გზამ გვერდი აუარა ქალაქ გურჯაანსა და 6 სოფელს და თუ ადრე ამ მონაკვეთის გავლას იდეალურ შემთხვევაში 30 წუთი სჭირდებოდა, ახალი გზის წყალობით მხოლოდ 10 წუთია საკმარისი.
აგვისტოს თვის დასაწყისში კი დასრულდა კიდევ ერთი შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საგარეჯო-უდაბნო-დავით გარეჯის საავტომობილო გზის 15 კმ-მდე მონაკვეთის პროექტირება-რეაბილიტაცია.
ზოგადად, როდესაც საგზაო ინფრასტრუქტურის შექმნა-განვითარებაზე ვსაუბრობთ, სამომავლო პერსპექტივებისა და საერთაშორისო ვაჭრობის გარდა უნდა გავითვალისწინოთ უშუალოდ მშენებლობის პროცესში მიღებული სარგებელიც. ოფიციალური ინფორმციის თანახმად, 2020 წლის განმავლობაში 6000 საგზაო და სახიდე პროექტზე დასაქმებული იყო 31000 ადამიანი და 1300 კომპანია. დასაქმებულთა 70-80%-ს საქართველოს მოქალაქეები წარმოადგენდნენ და მათ კონკრეტული ფინანსური სარგებლის გარდა, პროფესიული ზრდისა და განვითარების ახალი შესაძლებლობებიც მიეცათ. ანალოგიურად ახალი საგზაო სისტემის შექმნა კახეთის რეგიონში მის მოსახლეობას ეკონომიკური და პროფესიული რეალიზების საშუალებას მისცემს.

According to the official data, over 70km of new modern motorway have been added to Georgia’s international high-speed road network during the past year. Meaning, that travel time from the capital of Georgia to the Westernmost seaside regions has been minimized, while travel comfort and safety have been significantly increased.
Besides, Let’s do not forget that active construction works are going on in the Rikoti valley. A total of 71 bridges and 47 tunnels are going to be constructed in the frame of the so-called “Century Project”. After the completion of this mega project traffic capacity and cargo turnover of the East-West Road will be boosted even more and the level of the regional, as well as international logistics, will step up into a completely new dimension.
Needless to say, how important road communications are strategically for economic development. Hence, it is essential to link between the different parts of highways and form a central road artery of Georgia.
However, today, talking about Georgia’s central east-west motorway, it is not quite correct to say “East-West” in terms of geography. The existing central expressway (part of the EU E-60 road) begins from the very south of the country. It enters from Azerbaijan and Armenian borders, passes Tbilisi – Capital of Georgia, and then heads to the West. Thus, leaving behind all east areas of the country.
With this in mind, here’s a major question: - what’s going on in Kakheti – in the easternmost region of the Country?!
Today, one of the richest regions of Georgia and the largest region of the country with the biggest potential in agriculture and tourism is lacking proper road infrastructure. Only those roads constructed in the past century exist in the region. They do not respond anymore to modern requirements, cannot comply with today’s standards, and stay way far from the level of development we have in central and west Georgia. For example, In the municipality of Lagodekhi that borders neighbor Azerbaijan and links to each other two countries, cargo trailers and ferries have to drive through narrow and damaged country roads. And all this happens in the region that desperately needs a complex and well-organized logistics and road network for the proper supply of the various touristic centers and the export and realization of rich agriculture products, especially vine and grape.
There are 150kms from Tbilisi to the eastmost point of the country – to the border village of Matsimi. The current situation makes us say that today all this distance is untapped in terms of road infrastructure. Kakheti is knocked out from the comprehensive logistics network that we depict in our blog series. It cannot play any serious role for international transit in such conditions.
Luckily, the situation is supposed to change soon. The first steps taken by the government and the announcement of large-scale projects induce big hopes and a sense of perspective.
According to the latest news, in 5 years, in Kakheti we will witness an expressway equal to the TBILISI-BATUMI highway. The creation of the arterial road in the region has been inputted as one of the main priorities in the 10-year action plan of the Ministry of the Regional Development and Infrastructure – MRDI.
Let us detailly get acquainted with the plans and projects slated by the government!
According to MRDI, a 4-lane interstate road will be constructed in Kakheti. For the first stage, It is planned to develop an 85km long road of Tbilisi-Bakurtsikhe. As the beginning, the bidding for the construction of a 35.2 km Tbilisi-Sagarejo section has been announced. As a continuation of the abovementioned highway, the development of a 40km long distance from Bakurtsikhe to Lagodekhi is in its full swing as well. For that, another bidding for the first 16.6 km section way has been announced (Bakurtsikhe-Tsnori), where 6 bridges are to be built. This distance is the main part of the road that goes to the east border and passes densely populated areas, making it difficult for cargo trailers to drive. The new bypass will be constructed on the field-banks of river Alazani and will avoid towns and cities. Thus, the intensity and traffic capacity will be boosted, as well as the safety and security of the travel. these ongoing projects will be accomplished in 2 years and will resolve many of the challenges existing today. The overall price of the whole project comprises 2bln GEL, funded by the local budget and the international organizations.
After 5 years, an international artery road of the Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi-Azerbaijan border will be stretched across. It will be linked to an existing E-60-expressways somewhere near Tbilisi and whole Georgia will be connected in terms of transport-transit. That will be the moment when we can proudly state that Georgia is indeed crossed by the Central East-West freeway from one end to another.
Therefore, a cargo ferry entering from Caspian/Central-Asia or heading to this direction will stay longer on Georgian roads and pass much time on our territory than before, bringing more profit to the state and its citizens.
On the other hand, we should not forget about secondary but nonetheless important roads, that link between major population centers and administrative capitals. For instance, last month a 15.5 km long bypass road of Gurjaani was inaugurated. It is an important route to reach Telavi -The capital of Kakheti. New road outflanks 6 towns and villages. If before more than 30 minutes were needed to pass through them, now the max time to cover this distance is only 10 minutes.
At the beginning of August, another important road has been reconstructed. A 15km long Sagarejo-Udabno-David Gareji motorway has been completely refurbished.
Generally, reflecting on the road-infrastructure development, we should not think about future perspectives and international trade only. The profit gained during the construction works is also meaningful. To specify, according to official data, in 2020 total of 31,000 people and 1,300 companies were involved in 6,000 road projects. 70-80% of the staff were Georgian citizens. They enjoyed not only financial revenue, but the opportunity for professional growth. Therefore, the all-embracing Kakheti development is absolutely vital for the very locals as well.