ბლუმბერგი ევროპული კომპანიების მხრიდან კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ ბრძოლას აფასებს
ჩვენს გვერდზე უკვე წაიკითხავდით აშშ-ის მთავრობის ახალი ინციატივის შესახებ, რომელიც ეკოლოგიურად სუფთა ენერგეტიკული პოლიტიკის წახალისებას ეხება. გაეცნობოდით ასევე აფრიკის კონტინენტზე ცალკეული სახელმწიფოების მიდგომასაღნიშნული მიმართლებით. ახლა კი დროა ვნახოთ როგორია ამ მხრივ მდგომარეობაევროპის კონტინენტზე და როგორ ცდილობენ ევროპელები კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლას.
Bloomberg Intelligence – ის (BI) უახლესი კვლევის თანახმად, დღეისთვის გაზისა და ნავთობის 5 ევროპული კომპანია, მათ შორის: Total, Galp, Equinor, BP და Royal Dutch Shell, ჰაერის დაბინძურების შემცირებისკენ მიმართული ძალისხმევით ლიდერობენ აღნიშნულ სფეროში მოღვაწე სხვა კომპანიებს.
ერთი შეხედვით შეიძლება უცნაურადაც მოგეჩვენოთ, რომ კომპანიები რომელთა სოლიდური შემოსავლებიც სწორედ გაზისა და ნავთობის რეალიზაციაზეა დამოკიდებული, მიმართავენ დეკარბონიზაციის პოლიტიკას. თუმცა ასე გამოიყურება ენერგეტიკის საერთაშორისო სააგენტოს მდგრადი განვითარების დადგენილება, რომელსაც 2030 წლისთვის ყველა ევროპული კომპანია უნდა აკმაყოფილებდეს.
ზემოხსენებული 5 კომპანია Bloomberg-ის ე.წ კლიმატის ტრანზაქციის ქულით (Climate Transition scores) შეფასდა. ქულა ასახავს გაზისა და ნავთობის ევროპული კომპანიების გამოწვევებსა და ძალისხმევას მავნე აირების შემცირების გზაზე და საბოლოო ჯამში ნულოვანი დაბიძნურების მაჩვენებლის დაფიქსირების მიზნისკენ.
ჩამოთვილი კომპანიები პოზიტიურად შეფასდნენ იმ ამბიციური მიზნის მიღწევის საქმეში, რომელიც ღრმა ტრანსფორმაციას გულისხმობს და ითვალისწინებს მსხვილი ინვესტივციების განხორციელებას მავნე აირების შემცირებისთვის. მაგალითისთვის, კომპანიები Total, Galp, Equinor, BP და Royal Dutch Shell დღეისთვის სწორედ განახლებადი ენერგიის წყაროების საშუალებით გამოიმუშავებენ ჯამურ 11 გიგავატ ელექტროენერგიას, რაც 78%-ია BI-ის კვლევაში მოხვედრილი სხვა 39 კომპანიის მიერ გამომუშავებული განახლებადი ენერგიის მაჩვენებლისა.
„დაბალი დაბინძურების ეკონომიკაზე ტრანზაქცია გაზისა და ნავთობის სექტორიში ძალიან კომპლექსური საკითხია. ის მნიშვნელოვან ცვლილებებს მოითხოვს და ითვალისწინებს სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვებაზე დაფუძნებულ ბიზნეს-მოდელებისგან დისტანცირებას“ - აცხადებს ბლუმბერგის მდგრადი ფინანსური გადაწყვეტილებების გლობალური ხელმძღვანელი პარტისია ტორესი.
ე.წ. ბლუმბერგის კლიმატის ტრანზაქციის ქულა ეყრდნობა კვლევას და გვაწვდის ინფორმაციას, თუ რა გზით ემზადებნიან კომპანიები ნულოვანი დაბინძურების დონისთვის. ის წარმოადგენს ბლუმბერგის უფრო ფართო - გარემო-სოციალური კვლევების ერთგვან დანამატს.

Bloomberg Scores Carbon, Climate Transitions
In our previous publications we covered USA’s new Green Initiatives, as well as updates on the African continent regarding Eco-friendly policy. Now let’s focus on Europe and see how ancient world is fighting climate change.
According to the new research by Bloomberg Intelligence - BI, European oil companies, including Total, Galp, Equinor, BP and Royal Dutch Shell, are leading the global industry’s efforts to prepare for a low-carbon world.
At first look it might seem strange that companies benefitting from Oil and Gas, pushing forward decarbonization policy. But that is what International Energy Agency’s Sustainable Development Scenario looks like, which every European O&G company should align to by 2030.
Five European leader companies in the industry were graded by Bloomberg’s Climate Transition Scores, that “illustrate the challenges oil and gas companies face in positioning themselves for a net-zero world”.
These O&Gs ranked highly by setting ambitious climate targets and committing to deep transition related investments to turn the tide of widespread carbon action. As an example, mentioned companies own about 11 gigawatts, or 78 percent of the renewable energy held by the other researched 39 companies.
“The transition to a low-carbon economy in the oil and gas sector is a complex undertaking, requiring considerable change and a shift away from fossil fuels-based business models,” said Patricia Torres, global head of sustainable finance solutions at Bloomberg. “The Bloomberg Climate Transition scores, combined with Bloomberg's research, provide insight into how prepared companies are for a net-zero world and are a supplement to Bloomberg's broader environmental and social scores.”
Full article and Results of the research see at: Breakbulk - European O&G Majors Lead Low-Carbon Efforts