კონტეინერ Ever-Given-ის თავგადასავალი დასრულდა
კარგად გვახსოვს სუეცის არხში გაჭედილი კონტეინერმზიდი. მაშინ ჩვენ მკითხველს გავაცანით ჩვენი ხედვა და ანალიტიკა ცნობილი მოვლენის შესახებ, როდესაც 400 მ.-ის სიგრძის დატვირთულმა კონტეინერმზიდმა Ever Given-მა საერთაშორისო საზღვაო ნავიგაციისა და ვაჭრობისთვის უმნიშნელოვანესი, 193კმ.-სიგრძის სუეცის არხის სრული ბლოკირება გამოიწვია. ვისაუბრეთ იმ დომინოს ეფექტზე, რომელიც არა მხოლოდ არხის ჩაკეტვას, არამედ კონტეინერმზიდზე არსებული მილიარდობით დოლარის ღირებულების ტვირთის შეყოვნებას შეეძლო გამოეწვია ( https://bit.ly/2VBPRA9 ).
როგორც ცნობილია, 6 დღიანი სამაშველო ოპერაციის შემდეგ (რასაც ერთი ადამიანის სიცოცხლეც ემსხვერპლა), გემი ქვიშის მარწუხებიდან იხსნეს. თუმცა ეგვიპტის მთავრობამ ხომალდი და მისი ეკიპაჟის წევრები ეკონომიკური ზიანის კომპენსაციის გადახდამდე დააკავა.
BBC News-ის ინფორმაციით, რამდენიმე დღის წინ, თითქმის 100 დღიანი ტყვეობის შემდეგ, Ever Given-მა ქალაქი ისმაილია, სადაც ის იყო გაჩერებული, დატოვა.
ეკიპაჟის, ხომალდისა და მასზე არსებული ტვირთის გათავისუფლების პირობები არ გახმაურდა. SCA-ი (Suez Canal Administration) კომპენსაციის სახით 550 მლნ აშშ დოლარს ითხოვდა. ცნობისთვის დავის დასაწყისში ადმინისტრაციამ 916 მლნ აშშ დოლარი მოითხოვა, რაც მოიცავდა მიყენებული ზარალისთვის 300 მლნ-ს; 300 მლნ-ს სამაშველო ოპერაციისთვის და ასევე კომპენსაციას არხის რეპუტაციისთვის მიყენებული ზიანისთვის. მაგრამ მოგვიანებით, ეგვიპტურმა მხარემ მოთხოვნა პრაქტიკულად გაანახევრა.
7 ივლისს გარკვეული პორიბების დაკმაყოფილების შემდეგ, რომელიც არ გასაჯაროვებულა, ხელი მოეწერა გემის გათავისუფლების დოკუმენტს. აქვე აღსანიშნავია, რომ დღემდე არ გახმაურებულა არხში გემის გაჭედვის რეალური მიზეზი. უცნობია იყო ეს გაუარესებულ მეტეო-პირობებში ხომალდის ეკიპაჟის შეცდომა, თუ არხის ადმინისტრაციის მხრიდან დაშვებული გადაცდომა. ეგვიპტური მხარე სრულ პასუხისმგებლობას გემის ეკიპაჟს აკისრებს, ამასთან აღნიშნავს, რომ ცუდი მეტეოროლოგიური პირობების დროს გემების გაცილების პროტოკოლს არ შეცვლის, მაგრამ დასძენს, რომ აღნიშნულმა ინციდენტმა დააჩქარა არხის სიგანის გაფართოების შესახებ გეგმების შემუშავება.
მოგახსენებთ, რომ Ever Given-ს ინდური ეკიპაჟი მართავს და მასზე ჯერ კიდევ განთავსებულია 18,300 კონტეინერი. ცნობილი საერთაშორისო გამოცემა Wall Street Journal-ის მიხედვით, გემი როტერდამის პორტში შესვლამდე წყალქვეშა მყვინთავების მხრიდან კონსტრუქციული მდგომარეობის შესახებ დეტალურ შემოწმებას გაივლის, შემდეგ კი დიდი ბრიტანეთის საპორტო ქალაქ ფელიქსტოუში დადგება და დაიცლება.

All of us remember Company Evergreen’s containership Ever-Given. Back then, we shared our views and insights regarding the infamous accident, when Ever-Given - a 400m long fully loaded container ship blocked 193km-long Suez Canal. We talked about the possible upcoming domino effect, following global trade disruption by closing the crucially important waterway and delaying the delivery of the Billion-dollar value cargo placed on the ship itself ( https://bit.ly/2VBPRA9).
After a 6-day rescue operation, the jammed ship was dislodged from the banks of the canal (killing one person during the operation). However, the vessel was detained by Egyptian authorities requesting compensation for the salvage operation, damage to the canal's banks, and other losses.
According to BBC News, a few days ago, after almost 100-day detention, Ever-Given was released from the port of Ismailia and resumed its voyage.
The final settlement has not been revealed, but on July 7, the ship weighed anchor and headed north towards the Mediterranean. SCA (Suez Canal Administration) initially asked for 916mln USD compensation, including 300mln USD for a salvage bonus and 300mln USD for loss of reputation. Later SCA lowered its demand, and last week the deal of the ship's release was signed.
It is worth mentioning that, up to date, the official reason for the ship's grounding is unclear. The question, whether the mistake was done by the canal’s representatives due to adverse weather, or the ship’s crew is still unanswered. At a news conference, Osama Rabie-Suez Canal Authority chairman said the ship was the sole responsibility of its actions. Hereby, SCA announced that rules about the passage of ships in bad weather will not be changed. However, the accident had accelerated plans for the canal's expansion.
The vessel with an Indian crew is still loaded with about 18,300 containers. It is due to undergo an inspection by divers before sailing to Rotterdam and then will be docked at the UK port of Felixstowe where it will offload its containers, the Wall Street Journal reported.